Preskočiť na obsah

Obecná knižnica

Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia čítajú čoraz menej. Majú veľa povinností, starostí, nemajú čas. Preto aj fakt, že každý rok je v knižniciach menej a menej čitateľov, nie je prekvapivý. V našej obecnej knižnici v Kovarciach je to práveže naopak- tento rok máme najviac čitateľov za posledných pár rokov. Môžu za to dve uskutočnené podujatia, pri ktorých sme do knižnice zapísali predškolákov z Materskej školy a prváčikov a druháčikov zo Základnej školy v Kovarciach.
Tieto stretnutia sa uskutočnili ešte v marci, ktorý, ako isto všetci vieme, je mesiacom kníh. Iniciatívu vyvinuli najmä pani učiteľky, vďaka ktorým sme získali nových čitateľov. Ako prví zavítali do priestorov obecnej knižnice žiaci zo Základnej školy. Prišli dve triedy s dvoma pani učiteľkami. Deti sa ledva vmestili do prvej miestnosti, kde sa oboznámili zo základmi fungovania knižnice. Dlho však počúvať  nevydržali, knižky ich veľmi lákali a tak sa čoskoro rozbehli popozerať, čo všetko knižnica ponúka. Každý si našiel to, čo ho zaujímalo. Vďaka tomu, že žiaci dostali preukazy do knižnice, si mohli hneď tie najzaujímavejšie aj vypožičať.
Druhé podujatie sa uskutočnilo, keď sa do priestorov knižnice prišli pozrieť predškoláci z Materskej školy v Kovarciach. Tí čítať síce ešte nevedia, ale s nadšením počúvali, čo všetko sa v knižnici deje, ako to tam chodí, a množstvo kníh ich veru uchvátilo. Škôlkári boli viac zhovorčivejší, a tak som sa dozvedela názvy ich obľúbených knižiek, či dokonca som si vypočula pesničku z rozprávky o kozliatkach, ktorú počúvali s pani učiteľkami v škôlke. Vedeli odpovedať na otázky, kto knihy píše, či kto do nich kreslí, vedeli dokonca aj to, ako správne treba dať knižku do regálu, aby sme videli prečítať  jej názov.  Tieto deti takisto ako školáci dostali preukazy do knižnice, a veru najbližšiu sobotu sem mnohí zavítali.
Od týchto udalostí prešli už tri mesiace, no stále vídavam v sobotu mnoho z týchto detí. Všetkých zaujímajú najmä rozprávky, ktoré si dokážu prečítať samy, či s ktorými im občas musia pomôcť aj rodičia. Vďaka deťom máme ako nových čitateľov teraz prihlásených aj ich rodičov, či súrodencov.  Chlapcov zaujímajú knihy o športe, no nájdu sa aj čitatelia, ktorí vyhľadávajú knihy o chémii, či o dinosauroch.  Je radosť pracovať v takej knižnici, do ktorej sa čitatelia stále radi vracajú po ďalšie a ďalšie knihy.