Preskočiť na obsah

NOC S ANDERSENOM v Obecnej knižnici Kovarce

Zverejnené 31.3.2017.

Kategória

NOC S ANDERSENOM 2017
http://www.nocsandersenem.cz/verejny-profil.htm?user=kovarce

 Tento rok sa aj naša obecná knižnica po prvý krát zapojila do vyhlásenej celosvetovej výzvy „Noc s Andersenom“, ktorá mala už svoj sedemnásty ročník, tento rok z 31.marca na 1.apríla 2017 na 1695 miestach v rôznych krajinách sveta: Slovensko, Česko, Poľsko, Dánsko, Slovinsko, Grécko, Taliansko, Nový Zéland, USA, Kanada, Portugalsko, Fínsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Chorvátsko a iné.  Podľa zaslanej štatistiky sa tejto noci zúčastnilo 98 655 detí a dospelých v obecných a mestských knižniciach, školách, škôlkach, v strediskách voľného času, informačných centrách, detských domovoch, nemocniciach….
     V našej prihláške sme predstavili program a účasť asi dvadsiatich detí. Pozvánkou i plagátmi sme pozývali deti, ale aj rodičov na noc plnú zábavy, hier, nočného čítania, ale i maškrtenia… Hoci dva dni pred akciou sme mali prihlásené len štyri deti a dve mamičky, neodradila nás malá účasť a naďalej sme pripravovali všetko potrebné pre zábavnú noc. Na druhý deň sme boli milo prekvapení, prihlásilo sa ďalších 20 detí. Dňa 31.marca deti prichádzali do obecnej knižnice už hodinu pred ohláseným začiatkom akcie. Keďže nám ešte svietilo slniečko, deti sa vyšantili na dvore knižnice, chlapci hrali futbal, dievčatá viazali kytičky a s vďačnosťou ich darovali mamičkám. O šiestej večer obecná knižnica „praskala vo švíkoch“. Miestnosti boli plné detí, rodičov, spacákov, vankúšov, karimatiek. Najzábavnejšia bola nedočkavosť detí a ich otázky: „Kedy si už budú robiť postele a kedy už budú ležať a celú noc si čítať?“. Simonka Čitarská – terajšia pracovníčka obecnej knižnice, všetkých milo privítala a spolu so svojou pomocníčkou Nikolou Chmelárovou pripravili pre deti zábavný večer. Deti si rozprávali krásne príbehy z rozprávok, hádali rozprávkové postavičky a vtipné hádanky, najmenšie si farbili pripravené maľovanky – vláčiky, princezné a iné rozprávkové postavičky. Za aktivitu a správne vylúštené hádanky, ale aj za účasť všetky deti dostali pripomienkové predmety (pohľadnice, záložky, pamätný preukaz….), ktoré im budú túto noc pripomínať. Medzitým sa už pre početných hladošov pripravovali „švécke stoly“ s večerou. Deti zoradené v rade „ako na vojne“ sa sami obslúžili ovocím, koláčikmi, bábovkou, chlebíkom s domácim džemom a teplým čajíkom, ktorý si čapovali z termosiek – to sa im páčilo najviac a v priebehu dvadsiatich minút bolo po piatich litroch čaju len taký lupot a pre zmenu zas  bola  rada  na  WC. Keď už naši najmenší čitatelia mali hier dosť a tiež aj plné žalúdky, s plným nasadením sa podujali robiť nočné leháro pre seba. Každý kúsok miestnosti bol pokrytý spacákom, vankúšom, dieťaťom s knižkou v ruke. Najmenšie dievčatá s nočnou lampou pri hlavičke pozorne počúvali rozprávku, ktorú čítala jedna z mamičiek. Chlapci – vytrvalci mali oči na stopke a zaumienili si, že oni veru túto noc nebudú vôbec spať. My tri – ako dozor, sme to rešpektovali a aj nočnými rozhovormi sme posúvali čas. Musím povedať, že aj napriek tomu, že posledný „čitateľ“ zaspal o pol tretej nad ránom a prvé deti sa začali budiť už o piatej ráno, bola to nezabudnuteľná noc, plná krásnych okamihov a šťastných detí. Najmladšia trojročná škôlkarka Viktória prvý krát spala mimo svoju postieľku a bez mamičky a ráno sa s veselými očkami spýtala, či tu môže prespať ešte jeden deň. Druhá škôlkarka Renátka, ktorá bola v knižnici so svojou mamičkou až do nočnej jedenástej hodiny, nám všetkým na dobrú noc krásne zarecitovala veľmi peknú a dlhú básničku. Šimonko so svojou mamičkou prespal celú noc a ráno nám jeho mamička povedala, že sa veru ani doma tak dobre nevyspala ako tu. Slnečné ráno  privítalo deti už pripravenými raňajkami a teplým čajíkom. Po raňajkách sa začalo hromadné balenie a upratovanie provizórnych postelí, poniektoré deti odchádzali s rodičmi domov a tie, ktoré zostali už v prázdnych priestoroch knižnice sa zabávali hádankami, súťažami ale i čítaním a kreslením. Deťom sa akcia páčila a už sa tešia na ďalšiu, v poradí 18-tu celosvetovú a druhú „kovarskú“, ktorá je organizátormi naplánovaná z 23.marca na 24.marca 2018. Hoci poniektorí rodičia ráno pri odchode s deťmi vyslovili otázku, či ďalšia „Noc s Andersenom“ nebude aj o týždeň.

ÚČASTNÍCI akcie: „Noc s Andersenom“
Renáta Kňaze a mamička, Viktória Jančovičová, Šimon Holík a mamička, Jozef Kluka, Samuel Hippík, Vanessa Pavlíková, Nela Jankovičová, Pavol Pokus, Adrián Illáš, Martin Škotta, Tomáš Hodál, Karin Bilová, Eliška Grácová, Michal Daniš, Dávid Kapusta, Nina Agáta Burajová, Samuel Kerek, Sabína Buchová, Ondrej Gerhát, Emma Kuchová, Sofia Farárová, Linda Škottová, Tamara Kováčiková, Veronika Miková.