Stolárstvo a reštaurátorstvo Peter Gerši

Služby

Náš obecný historik Peter Gerši nám ponúkol na obecnú stránku prácu z názvom „Cardezovci v Kovarciach, Európe a vo svete“.

Máte možnosť si prácu prečítať a tak sa dozvedieť mnoho ďalších informácií o rodine Cardezovcov či o našom kaštieli.

Thomas Cardeza zobral na plavbu snov na Titanic svoju matku, sluhov a šperky za milióny. Ten najcennejší, manželku Mary Cardezovú, nechal doma, v kaštieli v Kovarciach. Ako je to možné? „Nuž neviem. Možno je to dôkaz, že im manželstvo až tak celkom nefungovalo,“ naznačuje s úsmevom Peter Gerši, obecný historik.

Jeho manželka Mary sa podľa Geršiho rozdávala ľuďom. „Pomáhala v dedine, bola charitatívne založená. Vídali ju, ako cez oblok rozdávala periny a šaty ženám. Veľa vecí dala ľuďom z vďaky za ich službu.“ Jednou z nich je aj šijací stroj a stôl, ktorý darovala jednému zo svojich kočišov. Nakoniec skončil u Geršiho v pracovni.

Peter Gerši je jediným, ktorý stihol s poslednými z nich spraviť rozhovory. Bezprostredných pamätníkov nezachytil. Všetko to boli „deti“ alebo „vnuci“ služobníctva, kočišov a komorníkov. Osemdesiatnici, deväťdesiatnici.

Za túto prácu Peter Gerši získal

ČESTNÉ UZNANIE