Preskočiť na obsah

Ing. Stanislav Belan – APIARY – predaj medu

Adresa
Tribečská 171, Kovarce, 956 15
Kategória
Služby

Kontakt :   Ing.Stanislav Belan- APIARY, Tribečská 171, Kovarce, 956 15
Tel.: 038/5316 308 , 0904/331 881
E-mail : s.belan@stonline.sk

Obráťte sa na nás  – ak  si potrebujete osladiť  život
–  niečo na vás lezie
– chcete niekoho obdarovať
                     

Medom nikoho neurazíte . Včelí med je potravina, pochúťka i liek.
,,Na choroby včela liek vyrobí.´´
,,Med  je  lekáreň ,  ktorá  je  vždy  po  ruke´´
,,V mede a mlieku je najviac lieku´´

********************************************************************

Včelárstvo – chov včiel

Históriu chovu včiel v rodine začal písať môj dedo. Choval včely v lese – lokalite Koliba, neskôr v záhrade. Dedovi som pomáhal pri stáčaní medu a príprave cukrového roztoku.
V r.1982 ako študent gymnázia  som po jeho smrti túto záľubu prevzal ja. Začal som najskôr s dvomi  včelstvami. Neskôr  včelstiev pribúdalo. Striedali sa obdobia dobré aj zlé. No záľuba pretrvala a dokonca  sa stala jedným zo zdrojov  príjmov. Chov včiel je aj životný štýl – radosť z pobytu v prírode , sledovanie jej premien …

V súčasnosti  sa zameriavame na : produkciu druhového medu, vosku, propolisu, materskej kašičky, tvorbu mladých včelstiev / odložencov / a chov matiek. Ale hlavný význam pri chove včiel spočíva v opeľovaní. Včely pri zbere nektáru a peľu opeľujú okolité stromy, kríčky a iné rastliny nielen v záhradách , ale aj v širokom okolí. Ich dolet je v lete  do 5 km.  Pomáhajú udržať  pestrosť  v prírode…
Med  a ostatné včelie produkty získavame od svojich včelstiev, ktoré sú umiestnené na okraji dediny Kovarce . Včely peľ a nektár zbierajú z okolitých záhrad, polí, okolitých potokov a z hôr pod tribečským pohorím. Sú tu priaznivé podmienky a dobré zdroje včelej paše počas celého roka.    

Počas sezóny v závislosti od počasia produkujeme tieto druhové medy :
Med pastový – krémový  : vytvorený včelami  z nektáru jarných kvetov, ovocných stromov a repky. Je bielej farby a krémovej konzistencie. Ľahko sa natiera na chlieb a pečivo. Deťom nesteká.
Med agátový : zozbieraný  z kvetov agátu.  Ako jediný med na Slovensku nekryštalizuje. Vydrží  aj 1r. tekutý.   Obsahuje veľmi málo peľových zŕn.
Med zmiešaný kvetový :  obsahuje znášku  z kvetov lipy, gaštana jedlého, černíc, lúčnych kvetov, medovice, slnečnice , prípadne ďateliny.

Med – pre Vaše zdravie

Ďalším významným produktom , ktorý úspešne realizujem na trhu je včelí vosk. Vyrábame z neho pred Vianocami  krásne voňavé sviečky, vianočné ozdoby a figúrky. Slúžia nám na výrobu darčekových balíčkov a setov.                                       

Včelárenie v našej rodine má dlhú tradíciu. Nebojíme sa ísť s kožou na trh ani pri rôznych výstavách, kde prezentujeme prácu našich včiel a výrobky z ich produktov. Zúčastnili sme sa na výstavách Agrokomplex v Nitre, kde náš med bol 2 x ocenený ochrannou známkou Slovenský med / spĺňa prísnejšie kritéria ako norma EU /. V rámci osvety som bol prednášať  o chove  a význame včiel na tribečskej ZŠ v Topoľčanoch. Prezentujeme sa aj na miestnej úrovni spolu so záhradkármi.

Foto služby